Odwiedzin: 337 osób.Użytkownik niezalogowany.
Zaloguj się


Promowane ADOPCJE:

stat4u
Schronisko Dla Bezdomnych Zwierząt w Krotoszynie - Starsze Newsy

Newsy

Strona 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12 13 14 15 16 17 18 19 20 21 22 23 24 25 26 27 28 29 30 31 32 33 34 35 36 37 38 39 40 41 42 43 44 45 46 47 48 49 50 51 52 53 54 55 56 57 58 59 60 61 62 63 64 65 66 67 68 69

102016
czerwca
UWAGA WOLONTARIUSZE !!!

Towarzystwo Opieki nad Zwierzętami, Oddział w Krotoszynie w dniu 27 czerwca o godzinie 16:00 organizuje spotkanie dla naszych Wolontariuszy :)
 
Zapraszamy wszystkich Wolontariuszy, którzy regularnie udzielają się w krotoszyńskim schronisku i są Wolontariuszami nie krócej, niĹź pół roku. Do dnia 19 czerwca naleĹźy potwierdzić swoją obecność kontaktując się telefonicznie z TOZ Krotoszyn - 660662191 :)

Dodane przez: Magda


92016
czerwca
Uwaga, uwaga !!!

Na fali wczorajszego telefonu, postanowiliśmy kolejny raz umieścić news z sierpnia 2014r., ponieważ nie wszyscy rozumieją (a nawet nie chcą zrozumieć!) zakresu działalności TOZ Krotoszyn.
Dzwoniła Pani w sprawie znalezionych kotów zadając mnóstwo pytań, na które sama sobie odpowiadała, bo oczywiście nie dopuszczała do głosu. Przedstawienie procedur postępowania graniczyło z cudem, juĹź nie mówiąc o jakiejkolwiek formie pomocy, którą moĹźemy zaoferować.
News niestety cały czas aktualny…

"Krótkie wprowadzenie ….
Jesteśmy grupą osób, która działa na rzecz bezpańskich zwierząt w naszym mieście, prowadząc krotoszyński Oddział Towarzystwa Opieki nad Zwierzętami. Działa nas realnie 5 osób – w ramach umowy z Eko 7 prowadzimy krotoszyńskie schronisko, zatrudniając w nim 3 osoby. Poza tą działalnością przeprowadzamy interwencje, kierujemy sprawy o znęcanie nad zwierzętami do prokuratury, prowadzimy działalność edukacyjną. Wszystko to robimy w ramach wolontariatu, nie pobierając za to Ĺźadnego wynagrodzenia. KaĹźdy z nas oczywiście pracuje zawodowo, co teĹź oznacza, Ĺźe pomagamy zwierzętom poza godzinami naszej pracy, w czasie wolnym, kosztem czasu spędzonego z rodziną. Nie mamy dosłownie ani jednego dnia wolnego od problemów związanych ze zwierzętami, które są pod naszą opieką lub tymi, które ratujemy z róĹźnych sytuacji. Obecnie mamy na utrzymaniu ponad 90 psów i ponad 30 kotów.

Większość psów przebywa w schronisku i na ich podstawowe utrzymanie otrzymaliśmy środki w drodze przetargu ze Stowarzyszenia Eko7. Oczywiście te środki nie są wystarczające i cały czas zbieramy fundusze na opiekę weterynaryjną, na dobrej jakości karmę, na dodatkowe szczepienia. Część psów, które, z uwagi na stan zdrowia, nie mogą przebywać w schronisku, jest utrzymywanych w domowym hoteliku dla zwierząt za co oczywiście płacimy.

Dodatkowo, juĹź tylko w ramach naszej organizacji staramy się pomagać kotom z naszej gminy. A poniewaĹź krotoszyńskie schronisko jest tylko i wyłącznie dla psów, nie ma moĹźliwości trzymania w nim kotów, więc bezpańskie koty wymagające opieki weterynaryjnej trafiają do naszych prywatnych domów. Obecnie w 3 domach tymczasowych mamy 32 koty. Wszystkie wymagające opieki i leczenia. Dodatkowo zbieramy środki na sterylizację i dokarmianie wolno Ĺźyjących kotów, wyręczając tym samym Eko7 z konieczności zajęcia się tą sprawą, co teĹź nakazuje ustawa.

Sedno wypowiedzi…..

Właściwie nie ma tygodnia bez telefonu, Ĺźe ktoś znalazł na ulicy kota i mamy natychmiast go zabrać. Nikt nie chce zrozumieć, Ĺźe moĹźemy pomagać tylko i wyłącznie w granicach naszych moĹźliwości. Działa nas kilka osób i mając juĹź pod opieką ponad 30 kotów, nie moĹźemy zabrać kolejnych 10 czy 15 bo fizycznie nas na to nie stać.

Jeśli jakaś organizacja jest w stanie zaopiekować się liczbą zwierząt 150, to nie weĹşmie kolejnych tylu, tylko dlatego, Ĺźe jest taka presja społeczna. Nie jesteśmy w stanie uratować wszystkich zwierząt zapewniając im godne warunki egzystencji, bo nasze domy nie zmieszczą kolejnych zwierzaków a nasza doba nie ma 48h. Musimy najpierw wyadoptować te, które przygarnęliśmy, Ĺźeby móc ratować kolejne.

Ludzie!!!!! Zrozumcie w końcu, Ĺźe odmowa zabrania z ulicy kolejnego zwierzaka nie wynika z braku empatii z naszej strony, bo tego akurat nam nie brakuje, ale z braku miejsca. Nasze domy nie są z gumy a nasze rodziny mają granice cierpliwości, którą przekraczamy codziennie. Krotoszyńskie schronisko jest notorycznie przepełnione, bo obsługuje 5 gmin a zmieści tylko 80 psów i ta liczba teĹź jest mocno naciągnięta.

Ratowanie kota, czy innego zwierzaka nie polega tylko na wykonanym telefonie do nas, moĹźna samemu pomóc, my zawsze oferujemy ogłoszenia w sieci, karmę czy opiekę weterynaryjną. Ale oczywiście Ĺźadna osoba, która znajdzie kolejnego kota czy psa nie moĹźe zabrać go tymczasowo do domu przytaczając milion powodów, dla których jest to niemoĹźliwe, ale równocześnie nie dopuszcza do głowy naszych argumentów.

Nikt nie chce patrzeć na wałęsające się zwierzę, najlepiej Ĺźeby zniknęło z pola widzenia, Ĺźeby nie świdrowało sumienia, Ĺźeby nie zaburzało sielskiego popołudnia. Ale o realnej pomocy nie ma mowy…. bo dzieci mają alergię, bo mam psa, bo mam juĹź kota, bo mąż (Ĺźona) się nie zgadza, bo małe mieszkanie, bo wakacje, bo praca…… Tylko my zawsze mamy mieć miejsce na kilkadziesiąt zwierząt …. i na kolejne tyle.

Próby szantaĹźu emocjonalnego są nie w porządku wobec nas, robimy naprawdę i tak więcej niĹź jesteśmy w stanie. Straszycie Ĺźe wyrzucicie na ulicę, otrujecie, wywieziecie do lasu, ale to niczego nie zmieni, nie jesteśmy w stanie uratować wszystkich bezdomnych istnień, które nam zgłaszacie.

Oczywiście dzwońcie do nas, bo jak będzie taka możliwość natychmiast pomożemy, ale prosimy o odrobinę cierpliwości i zrozumienia!

Apelujemy teĹź stale do właścicieli psów i kotów o wykonywanie zabiegów sterylizacji i kastracji. To naprawdę nie jest ucinanie głowy zwierzęciu !!!!!

Nie słuchacie, potem dzwonicie, Ĺźe są kociaki do oddania, szczenięta, bo nie upilnowaliście kotki, Wasz niewykastrowany, wychodzący kot postanowił się rozmnoĹźyć z bezdomną kotką, Wasz pies uciekł i jakoś tak niechcący się stało, Ĺźe suczka sąsiadów zaszła w ciążę. Stąd właśnie jest ta bezdomność, stąd umierające na ulicach kocięta i szczenięta. Wałęsające się, niechciane psy.

TOZ O/Krotoszyn"

Dodane przez: Magda


22016
czerwca
Dziękujemy !!!


 

Dziękujemy Darczyńcom :)

Jolancie K. – 40zł – adopcja wirtualna – Boston,
Ewelinie O. – 30zł – na potrzeby schroniska,
Aleksandrze J. – 40zł – adopcja wirtualna – Igor,
Krzysztofowi Z. – 35zł – adopcja wirtualna – Rudy,
Robertowi W. – 100zł – od nowych właścicieli Belli,
Małgorzacie B. – 35zł – adopcja wirtualna – Etna,
Vigget Sp. z o.o. – 430,50zł – adopcja wirtualna,
Ilonie G. – 10zł – na leczenie psów,
Piotrowi R. – 35zł – adopcja wirtualna – Igor,
Mirosławie G. – 40zł – adopcja wirtualna – Prezes,
A.C. RUISENDAAL – 500zł – na leczenie Stefci z interwencji z Ujazdu :),
Katarzynie S. – 15zł – z pozdrowieniami od Lupuska :),
Klasie 2B ze Szkoły Podstawowej z Kobylina – 35zł – adopcja wirtualna – Julek,
Przemysławowi N. – 35zł – adopcja wirtualna – Lotka,
Kamili M. – 35zł – adopcja wirtualna – Dropek,
Tomaszowi D. – 35zł – adopcja wirtualna – Zina,
Magdalenie Ĺť. – 100zł – darowizna na Abi z Rawicza,
Annie R. – 35zł – adopcja wirtualna – Rubi,
Annie i Krzysztofowi Z. – 35zł – adopcja wirtualna – Rudy,
Justynie M. – 30zł – adopcja wirtualna – Wanda,
Magdalenie C. – 10zł – dla DĹźekiego,
Krystianowi B. – 40zł – dla Abi z Rawicza,
Anicie K. – 600zł – prezent urodzinowy Natalii  Kural z Milicza :),
Przemysławowi K. – 35zł – adopcja wirtualna – Noki,
Pawłowi D. – 35zł – adopcja wirtualna – Tyson.
 

Dziękujemy za dary rzeczowe :)

Pani Agacie F. za paczkę ze smakołykami. W szczególności dziękują Mafi i Selma :))


Dziękujemy nowym właścicielom Luny - Wiktorii i Marcinowi za prezent dla schroniskowych psiaków :)
Dziękujemy Milickiemu Stowarzyszeniu Przyjaciół Dzieci i Osób Niepełnosprawnych :)
Grupie Wielkoduchy z ZS nr 1 z oddziałami integracyjnymi w Krotoszynie :)

Dodane przez: Magda


232016
maja
KrotoFest 2016 :)

21.05.2016 r odbyła się coroczna impreza organizacji pozarządowych z Krotoszyna i okolic. Nie zabrakło równieĹź nas. Przygotowaniami zajęła się nasza Monia w 100% wykonał zadanie ! Dziękujemy wszystkim Wolontariuszom, którzy pomagali nam przy organizacji i w trakcie KrotoFestu - jesteście wspaniali :) Psiaki ze schroniska – Lora i Noki - równieĹź się spisały na medal - zostały wygłaskane przez wiele osób :)

TOZ O/Krotoszyn
Dodane przez: Magda


152016
maja
Dziękujemy :)


 

Dziękujemy Darczyńcom:

Henrykowi M. – 35zł – adopcja wirtualna – Sanczo,
Małgorzacie B. – 35zł – adopcja wirtualna – Etna,
Aleksandrze J. – 40zł – adopcja wirtualna – Oskar,
Gabrieli G. – 40zł – od Rivy na potrzeby schroniska,
Magdalenie L. – 1200zł – pomoc finansowa dla Schroniska w Krotoszynie,
Renacie W. – 200zł – dar na pieski,
Ewelinie O. – 30zł – na potrzeby schroniska,
Magdalenie K. – 150zł – dla zwierzaków na potrzeby,
Mirosławie G. – 40zł – adopcja wirtualna – Prezes,
A.C. RUISENDAAL – 500zł – dla Salsy i szczeniąt,
Piotrowi R. – 35zł – adopcja wirtualna – Igor,
Ilonie G. – 10zł – na leczenie psów,
Klasie IIB ze Szkoły Podstawowej z Kobylina – 35zł – adopcja wirtualna – Julek,
Kamili M. – 35zł – adopcja wirtualna – Dropek,
Przemysławowi N. – 35zł – adopcja wirtualna – Lotka,
Tomaszowi D. – 35zł – adopcja wirtualna – Zina,
Annie R. – 35zł – adopcja wirtualna – Rubi,
Justynie M. – 30zł – adopcja wirtualna – Wandzia,
Magdalenie C. – 10zł – dla DĹźekiego,
Vigget Sp. z o.o. – 430,50zł – adopcja wirtualna 10 psiaków,
Izabeli S. i Dariuszowi – 70zł – adopcja wirtualna – Ori i Tadeusz,
Pawłowi D. – adopcja wirtualna – Tyson,
Patrycji K. – 35zł – adopcja wirtualna – Bruno,
Katarzynie J. – 50zł – adopcja wirtualna – Lupo,
Ilonie K. – 35zł – adopcja wirtualna – Spajki,
Jolancie S. – 10zł – na leczenie, sterylizacje i kastracje,
Przemysławowi K. – 35zł – adopcja wirtualna – Noki,
Kamili W. – 70zł – adopcja wirtualna – Dron i Zyzia,
Izabeli S. – 30zł – na hotelik dla Prezesa,
Marii O. – 50zł – dla Abi z Rawicza,
Darii B. – 20zł – dla Abi z Rawicza,
Paulinie K. – 35zł – adopcja wirtualna – Ori,
Marcie T. – 35zł – adopcja wirtualna – Kropka,
Agacie F. – 40zł – adopcja wirtualna – Selma,
Katarzynie M. – 100zł – za pomoc w odnalezieniu Bobika z Koruszek :),
Dianie K. – 35zł – adopcja wirtualna – Tadeusz,
Krzysztofowi G. – 35zł – adopcja wirtualna – Bryś,
Kindze M. – 7zł – dla Abi z Rawicza,
Magdalenie K. – 40zł – adopcja wirtualna – Till,
Black Crackle MOHAA Clan – 70zł – adopcja wirtualna – Dora i Mami,
Monice O. – 50zł – na potrzeby schroniska,
Mirosławie W. – 70zł – na potrzeby schroniska,
Agnieszce W. – 35zł – adopcja wirtualna – Till,
Annie G. – 20zł – dla Abi z Rawicza,
Karolinie B. – 50zł – adopcja wirtualna – Guczi,
Henrykowi M. – 35zł – adopcja wirtualna – Sanczo,
Henrykowi M. – 35zł – adopcja wirtualna – Luluś,
Joannie K. – 50zł – darowizna na zwierzęta,
Piotrowi H. – 35zł – adopcja wirtualna – Tako,
Krzysztofowi K. – 40zł – adopcja wirtualna – Aleks.
 

Dziękujemy Milickiemu Stowarzyszeniu Przyjaciół Dzieci i Osób Niepełnosprawnych :)
Dziękujemy Agnieszce W. z Wrocławia :))
Dziękujemy Szkole Podstawowej w Zdunach :)
Dziękujemy za przesłaną karmę dla naszych seniorów :)
Dziękujemy za pozostałe dary, niestety nie pamiętamy od kogo ;)Dodane przez: Magda


222016
kwietnia
Ogłoszenie gościnne!

Szukamy domów dla trzech trzymiesięcznych psiaków. Urosną raczej niewielkie, do połowy łydki. Zainteresowanych adopcją, prosimy o kontakt - 660662191

Suczka 1Suczka 2Piesek

Dodane przez: Magda


152016
kwietnia
Dziękujemy !!! 

Dziękujemy Darczyńcom :)

Krzysztofowi B. – 150zł – dla psiaków od Arcziego :),
Henrykowi M. – 35zł – adopcja wirtualna – Luluś,
Henrykowi M. – 35zł – adopcja wirtualna – Sanczo,
Darii B. – 20zł – darowizna na Albi z Rawicza,
Ilonie G. – 10zł – na leczenie psów,
Krystynie K. – 70zł – na potrzeby schroniska od wdzięcznej Poluni (Mafii) :),
Klasie 2B ze Szkoły Podstawowej w Kobylinie – 35zł – adopcja wirtualna – Julek,
Przemysławowi N. – 35zł – adopcja wirtualna – Lotka,
Vigget Sp. z o.o. – 430,50zł – adopcja wirtualna 10 psiaków,
Piotrowi R. – 35zł – adopcja wirtualna – Igor,
Tomaszowi D. – 35zł – adopcja wirtualna – Zina,
Kamili M. – 35zł – adopcja wirtualna – Dropek,
Barbarze S. – 20zł – Cobra,
Magdalenie C. – 10zł – dla DĹźekiego (poniewaĹź DĹźeki jest juĹź w domu, przekierowujemy wpłatę na leczenie psiaków),
Annie R. – 35zł – adopcja wirtualna – Rubi,
Justynie M. – 30zł – adopcja wirtualna – Wandzia,
Pawłowi D. – 35zł – adopcja wirtualna – Tyson,
Dianie K. – 35zł – adopcja wirtualna – Tadeusz,
Patrycji K. – 35zł – adopcja wirtualna – Bruno,
Przemysławowi K. – 35zł – adopcja wirtualna – Noki,
Mateuszowi P. – 50zł – darowizna na Albi z Rawicza,
Ilonie K. – 35zł – adopcja wirtualna – Spajki,
Agnieszce W. – 35zł – adopcja wirtualna – Till,
Jolancie S. – 10zł – na leczenie, sterylizacje i kastracje,
Mirosławie G. – 40zł – adopcja wirtualna – Prezes,
Marzenie i Łukaszowi G. – 50zł – adopcja wirtualna – Tira,
Kamili W. – 70zł – adopcja wirtualna – Dron i Zyzia (Pani Kamilo, Zyzia ma juĹź dom!),
Katarzynie J. – 50zł – adopcja wirtualna – Lupo,
Marcie T. – 35zł – adopcja wirtualna – Kropka,
Jolancie C. – 100zł – darowizna na Albi z rawicza,
Krzysztofowi G. – 35zł – adopcja wirtualna – Bryś,
Paulinie K. – 35zł – adopcja wirtualna – Ori,
Krzysztofowi K. – 40zł – adopcja wirtualna – Aleks,
Karolinie B. – 50zł – adopcja wirtualna – Guczi,
Magdalenie K. – 40zł – adopcja wirtualna – Till,
Mirosławie W. – 70zł – na potrzeby schroniska w Krotoszynie,
Jolancie F. – 50zł – od Rózi dla cudownej mamy i jej dzieci,
Piotrowi H. – 35zł – adopcja wirtualna – Tako,
Izabeli S. i Darkowi – 70zł – adopcja wirtualna – Tadeusz i Ori,
Izabeli S. – 30zł – na hotelik dla Prezesa,
Black Crackle MOHAA Clan – 70zł – adopcja wirtualna – Dora i Mami,
Joannie K. – 50zł – na zwierzęta,
Agacie F. – 40zł – adopcja wirtualna – Kola,
Agnieszce B. – 100zł – dla zwierzaków wedle potrzeb :),
Ryszardowi M. – 40zł – adopcja wirtualna – Czesio,
Markowi G. – 100zł – adopcja Kropeczki,
Henrykowi M. – 35zł – adopcja wirtualna – Luluś,
Jolancie K. – 40zł – adopcja wirtualna – Boston.
 

Dziękujemy Pani Joannie Tomaszewskiej za puszeczki i karmę suchą dla psiaków :)) 

Dziękujemy właścicielom adoptowanego od nas Oldusia i Buśki za karmę dla psiaków :)
Dziękujemy Małgorzacie M. i Andrzejowi S. z Bochni za prezent dla naszego schroniska :)
Dziękujemy Zespołowi Szkół Nr 1 z Oddziałami Integracyjnymi z Krotoszyna :)
Noki dziękuje swojej opiekunce wirtualnej - Pani Monice - za smycz i przysmaki :))

Dodane przez: Magda


92016
kwietnia
Super mama i dzieciaki ...

Kolejna interwencja, kolejne Ĺźycia... Mama i dzieci. Cudowna filigranowa dziewczynka z błękitnymi oczami i szóstką maleństw. CóĹź było robić? W takich sytuacjach czujemy się zupełnie bezsilni, kaĹźde kolejne szczenię = kolejny bezdomny pies....

Zabraliśmy mamę ze szczeniętami, wszyscy piękni, mama wyjątkowa, cudowna, oddana bez reszty swoim dzieciom, nie mogliśmy ich zostawić.

Kolejny dzień i kolejne nieszczęście - dwa maluchy porzucone w torbie w parku. Wiemy jakie to obciążenie dla niej, wiemy jakie to będzie dla niej trudne...Dokładamy maluchy z torby i ta cudowna mama je karmi, są o połowę mniejsze od „rodzeństwa” ale radzą sobie świetnie.

Prosimy Was o pomoc. Maluchy potrzebują domów, trzeba jak najprędzej dziewczynę odciążyć. Wszystkie dzieciaki mają około 4 tygodni, jeszcze kilka spędzą ze swoją Super mamą, liczymy Ĺźe znajdziemy domy tak oddane jak ich mama. Na juĹź potrzebujemy wysoko energetycznej karmy dla suk karmiących i karmy dla szczeniąt bo dzieciaki niebawem zaczną same jeść.

 

dwa szczeniaki porzucone w worku koło dworca kolejowego ...

Dodane przez: Magda


52016
kwietnia
Poszukujemy pracownika!


Towarzystwo Opieki nad Zwierzętami, Oddział w Krotoszynie zatrudni pracownika na stanowisku – Opiekun Zwierząt w Schronisku dla Bezdomnych Zwierząt w Krotoszynie (średnio 125 godzin w miesiącu).

OPIS STANOWISKA PRACY:

Do zadań Opiekuna Zwierząt należy między innymi:

- codzienne sprzątanie boksów,
- prace gospodarcze,
- przygotowanie posiłków dla zwierząt,
- karmienie zwierząt,
- odławianie zwierząt z terenu gmin należących do Stowarzyszenia Eko7,
- obsługa klienta,
- zabiegi pielęgnacyjne zwierząt,
- współpraca z wolontariatem, policją, strażą miejską i współpracującymi gminami.

Wymagania obowiązkowe:

- wykształcenie minimum zawodowe,
- prawo jazdy kat. „B”,
- dobry stosunek do zwierząt,
- dyspozycyjność,
- umiejętność pracy w warunkach stresu,
-umiejętność dobrej organizacji
- umiejętność pracy w zespole,
- wysoka kultura osobista,
- komunikatywność, sumienność, obowiązkowość.

Mile widziane:

- doświadczenie w pracy ze zwierzętami.

CV ze zdjęciem i list motywacyjny naleĹźy składać w Schronisku dla Bezdomnych Zwierząt, przy ul. Ceglerskiej 11 lub na adres katarzyna.odrowska@toz.pl - najpóĹşniej do dnia 20 kwietnia 2016r. w godzinach od 13:00 do 15:00.

Składając dokumenty prosimy o załączenie klauzuli:"WyraĹźam zgodę na przetwarzanie moich danych osobowych dla potrzeb procesu rekrutacji zgodnie z Ustawą z dnia 29 sierpnia 1997 roku o ochronie danych osobowych (Dz.U.02.101.926 tekst jednolity z póĹşniejszymi zmianami)".

tel. 604-757-177

Dodane przez: Magda


242016
marca
Dziękujemy !!!

Na początku roku w Zespole Szkół w Sośniach zorganizowana została zbiórka karmy do Schroniska dla Bezdomnych Zwierząt w Krotoszynie. Celem tego przedsięwzięcia była poprawa standardu pobytu zwierząt w schronisku, kształtowanie postawy przyjaciela zwierząt oraz wdraĹźanie dzieci i osób dorosłych do aktywnego udziału w zbiórce Ĺźywności.

Organizatorem i koordynatorem akcji była pani Beata Boratyńska, która zbiórkę prowadziła wraz z Samorządem Uczniowskim.

Cieszymy się, Ĺźe tak wielu uczniów z klas podstawowych oraz gimnazjum wzięło udział w tej akcji i Ĺźe los bezdomnych, porzuconych zwierząt nie jest obojętny uczniom szkoły.

Do schroniska przekazano suchą karmę, puszki, smycze, obroże, koce, zabawki i inne rzeczy niezbędnych w schronisku.

Darczyńcom z całego serca dziękujemy. Każdy, kto przekazuje na rzecz ratowania zwierząt dobro materialne nie wie, że z tymi dobrami przekazuje swoją miłość do zwierząt, one są za to Wam drodzy Darczyńcy najwdzięczniejsi :)

Dodane przez: MagdaStrona 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12 13 14 15 16 17 18 19 20 21 22 23 24 25 26 27 28 29 30 31 32 33 34 35 36 37 38 39 40 41 42 43 44 45 46 47 48 49 50 51 52 53 54 55 56 57 58 59 60 61 62 63 64 65 66 67 68 69