Z uwagi na zarzuty kierowane pod naszym adresem przez osoby, które nie do końca rozumieją istotę naszej działalności, chcielibyśmy przedstawić kilka ważnych kwestii oraz dokonać podsumowania naszej działalności w roku 2012.
1.
Krotoszyński oddział Towarzystwa działa w pewnych ramach określających możliwości Oddziału. Działamy realnie w kilka osób (nie pobierając za to wynagrodzenia, nasza działalność jest w pełni charytatywna), mamy ograniczenia finansowe i miejscowe i prowadząc Schronisko (a to tylko jedna z kilku naszych działalności) możemy pomóc jedynie określonej liczbie zwierząt.
Obecnie mamy pod opieką ponad 110 zwierząt (psów i kotów) i na więcej nie możemy sobie pozwolić, bo zwyczajnie nas na to nie stać !!!!
I tak w desperacji staramy się umieszczać psy w hotelikach, zbieramy na to pieniądze. Umieszczamy psy i koty w domach tymczasowych, ale ich liczba też jest ograniczona a miejsce w domach stale zajęte. Sami bierzemy do domów bezdomne psy i koty wymagające leczenia czy stałej opieki.
2.
Szczegółowe cele działania Towarzystwa można znaleźć w ogólnodostępnym statucie organizacji. Jednym z nich jest możliwość prowadzenia Schroniska dla Zwierząt.
Krotoszyński oddział Towarzystwa przystąpił (już trzeci raz w nowym składzie) do Otwartego Konkursu Ofert ogłoszonego przez Urząd Miejski dotyczącego prowadzenia schroniska i odławiania bezdomnych psów z terenu Miasta i Gminy Krotoszyn. Nasza oferta została przyjęta.
Ktokolwiek był w krotoszyńskim schronisku wie, że jest ono maleńkie, nie spełnia nawet wszystkich wymogów ustawowych. Schronisko jest własnością Gminy Krotoszyn i to Gmina ma obowiązek zapewnić w schronisku miejsce dla wszystkich bezdomnych psów z jej terenu.
Krotoszyńskie schronisko nie jest obecnie w stanie zmieścić więcej jak 90 psów, co i tak ociera się o rażące przepełnienie, ponieważ nawet przy liczbie 90 psów, każde zwierzę nie ma zapewnionego własnego legowiska co nakazuje Instrukcja Głównego Lekarza Weterynarii Nr GIW z.420/AW-32/11 z dnia 20 maja 2011r. w sprawie postępowania powiatowych lekarzy weterynarii przy przeprowadzaniu kontroli schronisk dla zwierząt.
Jako organizacja, która ma dbać o dobrostan zwierząt przebywających na terenie schroniska i zapewnić im właściwe warunki bytowania, przez co rozumie się zapewnienie zwierzęciu egzystencji, zgodnie z potrzebami danego gatunku, rasy, płci i wieku nie możemy przyjmować do schroniska nieskończonej liczby psiaków.
W chwili obecnej w schronisku psy są umieszczane wszędzie – w biurze, w zewnętrznych klatkach dostawionych do bud (gdzie nie mają nawet możliwości swobodnego poruszania się), a nawet w toalecie !!!!!! Kilka psów czeka w kolejce do przyjęcia, w tym jeden już od miesiąca !
Nie oszukujmy się…. krotoszyńskie schronisko jest za małe by mogło przygarnąć wszystkie porzucone psy. Nie można przyjmować kolejnych kosztem tych, które mamy pod opieką. I nie chodzi tu o problemy z karmą czy funduszami …. to po prostu fizyczny BRAK MIEJSCA.
3.
Ustawa wyraźnie mówi, że zabrania się odławiania zwierząt bezdomnych, bez zapewnienia im miejsca w schronisku dla zwierząt (art.11 ust.3 Ustawy o ochronie Zwierząt z 21 sierpnia 1997r.)
W ofercie skierowanej do miasta zobowiązaliśmy się zapewnić opiekę w schronisku 90 psom, realnie mamy pod opieką ponad 100 i stale ratujemy kolejne.
STATYSTYKI
W roku 2012 Towarzystwo otrzymało od Miasta i Gminy Krotoszyn kwotę 69800zł na prowadzenie Schroniska dla Bezdomnych Zwierząt, Towarzystwo zobowiązało się dołożyć do zadania kwotę 12200zł a realnie dołożyło ponad 50000 zł.
Do schroniska zostało przyjętych 210 psów a do nowych domów trafiły 224 psy. Łącznie przeprowadziliśmy 93 interwencje dotyczące bezpańskich psów i ponad 30 przeprowadzonych z inicjatywy Towarzystwa.
Na rok 2013 Towarzystwo otrzyma od Miasta i Gminy Krotoszyn kwotę 100 tys. zł na prowadzenie schroniska i odławianie bezdomnych zwierząt a Towarzystwo zobowiązało się dołożyć do tych zadań kwotę 17647zł choć jak zwykle dołoży o wiele więcej.
Wszystkie nasze wpływy i wydatki są jawne a wpłaty dokonywane na nasze konto, często na konkretne zwierzę będące pod naszą opieką, na bieżąco rozliczane.
Od 1 do 26 stycznia 2013r. do schroniska trafiło 20 psów a nowe domy znalazło 19.
Towarzystwo zatrudnia dwóch pracowników – opiekunów zwierząt na podstawie umowy o pracę oraz księgową w formie umowy zlecenia.
Propagowanie adopcji, prowadzenie strony internetowej i strony FB, ogłoszenia, współpraca z zagranicznymi fundacjami pochłania cały wolny czas członków Towarzystwa i wolontariuszy, którzy działają charytatywnie.
4.
Zmiany dokonane od maja 2010 roku, od kiedy zaczął działać nowy Zarząd krotoszyńskiego Towarzystwa najlepiej zobrazują zdjęcia.
TAK BYŁO
(2009 rok)


Psy w schronisku były w lepszym stanie od poniżej przedstwionych, ale też w zdecydowanie gorszym. Nie było żadnej opieki weterynaryjnej !








TAK JEST
Urząd Miasta i Gminy postawił nowe pomiszczenie biurowe i zadaszył jeden z korytarzy pomiędzy boksami







Towarzystwo wyposażyło biuro w meble


i postawiło bramę dzielącą schronisko na 2 części


Dodane przez: Magda |